VIDEO | Chindia Târgoviște, schimb de locuri cu Academica Clinceni! Gazdele s-au impus la limită

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 ianuarie 2021, ora 20:39,
Chindia1
Chindia1

Primul meci al etapei a 18-a din Liga 1, dintre Chindia Târgoviște și Academica Clinceni, s-a terminat cu victoria gazdelor scor, 2-1!

După ce etapa trecută Chindia Târgoviște a câștigat în Ștefan Cel Mare, scor 1-0, echipa condusă de Emil Săndoi a reușit o nouă victorie în fața revelației acestui sezon, Academica Clinceni, scor 2-1.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 5 prin Daniel Popa (26 ani), însă golul a fost anulat pe motiv de off-side în care se afla atacantul. În minutul 25 al primei reprize fostul atacant al „câinilor” Daniel Popa (26 ani) a marcat după o centrare venită de la fundașul Vadim Rață (27 ani).

După doar două minute elevii lui Emil Sădoi și-au dublat avantajul prin mijlocașul Cristian Neguț (25 ani) după o pasă a marcatorului primului gol, Daniel Popa (26 ani).

După pauză elevii pregătiți de Ilie Poenaru au redus din diferență prin mijlocașul argentinian Juan Bautista Cascini (23 ani) în minutul 60, după o respingere greșită a apărării dâmbovițene stabilind și scorul final al partidei.

În urma acestui rezultat cele două formații au făcut schimb de locuri în Liga 1, astfel Chindia Târgoviște a urcat pe locul 6 cu 27 de puncte în timp ce Academica Clinceni a căzut pe poziția a 7-a, cu 26 de puncte după 18 meciuri disputate.

Echipele de start:

• Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Piţian, Iacob, Dinu – Neguţ, Raţă, Dulca, Dumitraşcu – Florea, Popa
  • Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Gardoş, Dobrescu – Popa, Cebotaru, Cascini – Cordea, Chunchucov, Andronic