VIDEO | Sepsi Sfântu Gheorghe a făcut instrucție cu Astra Giurgiu, în Liga I!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 23 ianuarie 2021, ora 16:14,
SepsiGazmetan1

Sepsi Sf. Gheorghe a zdrobit-o pe Astra Giurgiu, sâmbătă, în al treilea meci al etapei a 18-a din Liga 1 scor, 4-1!

Sepsi a început bine meciul de pe stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe, deschizând scorul încă din minutul 11 prin mijlocașul Lorant Kovacs (27 ani) după o centrare venită de la fundașul bulgar Radoslav Dimitrov (32 ani).

Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 40 după ce Eder Gonzalez (24 ani) a fost faultat în careu de portarul giurgivenilor Mihai Popa (20 ani). Gabriel Vasvari (34 ani) a executat fără emoții lovitura de la 11 metri ducând scorul la 2-0.

După ce a reușit să scoată un penalty pentru echipa sa, Eder Gonzalez și-a trecut numele pe tabela de marcaj în ultimul minut regulamentar din prima repriză după ce a fost servit în fața porții de atacantul Nandor Tamas (20 ani).

Scorul a luat proporții în minutul 76 când atacantul Admir Bajrovic (25 ani) l-a învins pe portarul giurgiuvenilor cu un șut plasat din afara careului.

Golul Astrei Giurgiu a venit după ce centrarea lui George Merloi (21 ani) a fost reluată în proprie poartă de fundașul Răzvan Tincu (33 ani) stabilind și scorul final al partidei de la Sfântu Gheorghe.

În urma acestui rezultat Sepsi Sfântu Gheorghe își consolidează poziția a 4-a cu 31 de puncte adunate în Liga 1 la 3 puncte distanță de Universitatea Craiova în timp ce Astra Giurgiu ocupă locul 12 cu 17 puncte după 18 partide scurse din acest sezon.