VIDEO | Rămân în cărți! Victorie importantă pentru Milan în derby-ul cu Roma

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 01 martie 2021, ora 11:33,
AS Roma vs AC Milan, Serie A, Football, Italy  – 28 Feb 2021
AS Roma vs AC Milan, Serie A, Football, Italy – 28 Feb 2021

Rosso-nerii s-au impus cu 2-1, cu un gol decisiv reușit de Rebic, și sunt acum la 4 puncte de liderul Inter.

După două înfrângeri consecutive, diavolul milanez avea un examen important în etapa a 24-a din Serie A. Echipa lui Pioli întâlnea Roma iar victoria era unica variantă pentru ac diferența față de marea rivală din oraș să nu crească și mai mult. Prima repriză de pe Olimpico a oferit un singur gol, cel reușit de Kessie din penalty, lovitură de la 11m dictată de central după consultarea VAR.

Oaspeții au păstrat avantajul până în startul părții secunde atunci când Veretout a egalat cu un șut frumos. Victoria milanezilor a fost adusă de reușita lui Rebic din minutul 68, iar Milan se apropie la 4 puncte de lider după acest succes. Roma, în schimb, a ieșit din zona Champions League după al șaselea eșec al sezonului.