Superliga: FC Hermannstadt – Dinamo 3-0. A revenit pe teren şi Dragoş Iancu

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat duminică, 17 martie 2024, ora 20:37,
superliga
superliga

Echipa FC Hermannstadt a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia bucureşteană Dinamo, în prima etapă din play-out-ul Superligii. Dragoş Iancu a revenit pe teren după aproape şase luni.

Sibienii au marcat în minutul 9, prin Ianis Stoica, însă golul a fost anulat de VAR, după o aşteptare de aproape şase minute. Gazdele au avut însă un final de repriză incredibil. În minutul 38 Ianis Stoica a deschis scorul după ce Golubovic a respins în prima fază lovitura sa de cap. După patru minute Raul Opruţ a înscris şi el, pentru 2-0, pentru ca în minutul 45+1 Neguţ să stabilească scorul primei părţi, 3-0 pentru Hermannstadt.

Repriza secundă a fost una liniştită, în care Dinamo a trecut pe lângă gol în minutul 84, prin Hakim Abdallah. În minutul 85, antrenorul sibienilor, Marius Măldărăşanu, l-a trimis în teren şi pe Dragoş Iancu, jucătorul care s-a accidentat grav la 24 septembrie 2023, într-un meci la Ploieşti, după un contact cu Ţicu. Iancu s-a aflat la primul meci după accidnetare. Partida s-a încheiat cu scorul de 3-0 pentru gazde. Hermannstadt are 23 de puncte şi se află pe locul secund în play-out, în timp ce Dinao rămâne pe 8, cu 15 puncte.

HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruţ – S. Balaure (D. Iancu 85), Murgia, Sota Mino (Biceanu 66), Ianis Stoica (A. Jipa 80) – Neguţ (G. Iancu 66), D. Paraschiv (Fonseca 66). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

DINAMO: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – de Moura, Pavicic (N. Roşu 71), Ilic (Irimia 64), Borduşanu (Amzăr 46) – Milanov (Dani Iglesias 46), Hakim Abdallah, Goncalo Gregorio (Selmani 64). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Sota Mino 26, Butean 70 / Patriche 20, Homawoo 22, Velkovski 51

Arbitri: Ovidiu Haţegan – George Florin Neacşu, Adrian Vornicu – Iulian Dima

Arbitri VAR: Rareş George Vidican – Cosmin Vatamanu