Cupa Angliei: Manchester United s-a calificat în semifinale, după 4-3 cu Liverpool

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat duminică, 17 martie 2024, ora 20:59,
cupa angliei

Echipa engleză Manchester United a învins duminică, pe teren propriu, scor 4-3, formaţia FC Liverpool, în sferturile Cupei Angliei. Manchester United a fost condusă cu 3-2 în prelungiri.

Pe Old Trafford, Manchester United a înscris prin Scott McTominay, în minutul 10, dar FC Liverpool a trecut la conducere în numai câteva minute din finalul primei reprize. Mai întâi „cormoranii” au egalat, prin Alexis MacAllister, din pasa lui Darwin Nunez, în minutul 44, iar în minutul 45+2 Salah i-a adus pe oaspeţi în avantaj. Erik ten Hag l-a trimis în koc pe Antony, în minutul 71, iar acesta a egalat în minutul 87, trimiţând meciul în prelungiri. Elevii lui Klopp au înscris pentru 3-2 în minutul 105, prin Harvey Elliott, al cărui şut a fost deviat de Eriksen, dar United a egalat în minutul 112. Darwin Nunez a pasat greşit, McTominay a recuperat şi i-a pasat lui Rashford, iar acesta a înscris făcând 3-3. Golul victoriei mancuniene a venit în minutul 120+1, când a marcat Amad Diallo. Fotbalistul de 21 de ani a fost elminat, primind al doilea galben după ce şi-a scos tricoul după gol, dar United nu a mai avut probleme şi s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei.

În al doilea meci din sferturile de finală ale Cupei Angliei, Chelsea a dominat prima repriză a înfruntării cu Leicester City. Cucurella a deschis scorul în minutul 13, apoi Raheem Sterling a ratat un penalti, apărat de portarul oaspeţilor, Stolarczyk, în minutul 26. Londonezii au încheiat repriza cu două goluri avans după reuşita lui Cole Palmer, din minutul 45+1. Leicester City a avut o revenire impresionantă în partea secundă, când autogolul lui Disasi (min. 51) şi reuşita lui Mavididi (min. 62) au adus egalarea pe tabelă. Însă Callum Doyle a primit cartonaşul roşu în minutul 73 şi oaspeţii au rămas în zece oameni. Mauricio Pochettino a forţat pe final şi a obţinut calificarea cu două goluri marcate de oameni introduşi pe teren în final de meci. Chukwuemeka a intrat în minutul 78 înscriind în minutul 90+2, pentru ca Madueke, intrat în minutul 86, să stabilească rezultatul final în minutul 90+8. S-a încheiat 4-2 pentru Chelsea, iar în semifinalele Cupei Angliei s-au calificat Manchester City, Chelsea, Coventry City şi Manchester United.