VIDEO | Ladislau Boloni un car de nervi după o nouă victorie în Grecia: „Ține-ți gura sau te scot imediat!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 ianuarie 2021, ora 15:45,
Panathinaikos1

Echipa antrenată de Ladislau Boloni (67 de ani), Panathinaikos, a ajuns la a patra victorie consecutivă după meciul cu OFI Creta, scor, 2-0.

Cu toate acestea, tehnicianul român a avut o ieșire nervoasă în prima repriză a partidei de pe „Apostolos Nikolaides”, la adresa fundașului central Bart Schenkeveld (24 ani). Stoperul olandez a deschis scorul în minutul 32 dar tot el a greșit la golul oaspeților, marcat de Adrian Sardinero, gol anulat după decizia VAR.

„Este doar vina ta! Ține-ți gura sau te scot imediat!” i-a reproșat Ladislau Boloni propriului fundaș central.

„E adevărat, dar în cele 30 de minute nu am marcat. Ne-am creat ocazii bune și am fost aproape, poate că Alexandropoulos s-a dovedit timid, poate am avut ghinion la ultima pasă. Ca să stau calm pe bancă trebuie să fim mai eficienți în fața porții. Umili și concentrați” a declarat Ladislau Boloni.

„Cred că din cauza fenomenului coronavirus apar și unele scurtcircuite. Spun asta pentru că Mauricio și-a pierdut temporar suflul și cei trei din față nu mai reușeau să paseze, așa că ritmul a scăzut și doar prin tehnică n-au reușit să producă pericol.

Mereu le cer jucătorilor să respecte reguli în funcție de situațiile defensive, să dăm atacanților noștri timp să-și croiască drum spre gol. Dar urăsc să riscăm la ofsaid în ultimii 10-20 de metri” a mai spus tehnicianul român după victoria cu OFI Creta.

Panathinaikos echipă pregătită de Boloni ocupă poziția a 5-a în Grecia cu 31 de puncte adunate după 18 partide disputate.