VIDEO | Jabeur, motivată să producă marea surpriză la Dubai! „Halep este o sursă de inspirație pentru multe jucătoare”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 19 februarie 2020, ora 14:18,
jabeur
jabeur

Tunisianca Ons Jabeur (locul 45 WTA) vrea să producă marea surpriză în turneul de la Dubai și să o elimine pe Simona Halep, principala favorită la câștigarea trofeului. Jabeur (25 de ani) are un debut de sezon excelent, cu 12 victorii și 3 înfrângeri, și a ajuns în faza sferturilor de finală la Australian Open.

Meciul Simona Halep – Ons Jabeur, în optimile de finală la Dubai, va începe după ora 17:00.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit în 2018, la Beijing, în primul tur. Halep s-a retras după ce a pierdut primul set cu 6-1.

În timp ce Simona a beneficiat de un prim tur liber la Dubai, Jabeur a avut un meci greu împotriva americancei Alison Riske (locul 18 WTA), scor 7-6 (3), 1-6, 6-3.

Am fost motivată de când am văzut tabloul principal. Voi juca pentru a doua oară împotriva ei, chiar dacă prima oară nu prea se pune… pentru că ea s-a accidentat. Sper că va fi un meci extraordinar, este o sursă de inspirație pentru multe jucătoare. Sunt norocoasă că pot să joc împotriva ei. Sper că voi avea mentalitatea potrivită și voi reuși să câștig„, a spus Ons Jabeur la conferința de presă.