ULTIMA ORĂ | Simona Halep și-a aflat adversara din semifinale la Roma

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 septembrie 2020, ora 19:16,
simona halep roma

Simona Halep (locul 2 WTA) o va înfrunta pe iberica Garbine Muguruza (17 WTA) în semifinalele turneului pe zgură de la Roma. Meciul va fi programat duminică.

Muguruza a învins-o în sferturi pe bielorusa Viktoria Azarenka (locul 14 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4.

Meciul a durat aproape două ore și jumătate. În setul decisiv, Azarenka a condus cu 4-3.

A fost o confruntare în care ambele jucătoare au avut mari probleme la serviciu. S-au înregistrat nu mai puțin de 13 break-uri.

Simona Halep (28 de ani) și Garbine Muguruza (26 de ani) se vor înfrunta pentru a șaptea oară în circuitul WTA. Jucătoarea din Spania este în avantaj, 4-2, dar ultima confruntare pe zgură a fost câștigată de către româncă, în semifinale la Roland Garros 2018.

Cealaltă semifinală a turneului WTA de la Roma va fi stabilită în urma meciurilor: Marketa Vondrousova – Elina Svitolina și Elise Mertens – Karolina Pliskova.