Ianis, ridicat în slăvi de fanii lui Rangers: ”Fotbalist de clasă!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 ianuarie 2021, ora 19:14,
RangersIanis

Ianis Hagi (22 ani) a fost ridicat în slăvi după victoria din ”Old Firm”.

Rangers a câștigat derby-ul cu Celtic și a ajuns la a treia victorie consecutivă în ”Old Firm”.

Formația lui Steven Gerarrd s-a impus la limită, scor 1-0, și s-a distanțat la 19 puncte de rivala tradițională.

Ianis Hagi nu a fost titular, chiar dacă forma sa era una excelentă. Fiul ”Regelui” a intrat pentru doar 45 de minute, în repriza secundă, iar prezența a fost simțită.

Internaționalul român a creat ocazii, una dintre cele mai periculoase ale lui Rangers fiind șutul românului din afara careului.

Fanii lui Rangers au apreciat prestația lui Ianis Hagi, spunând că intrarea lui a făcut diferența și a schimbat complet fața meciului.

”A schimbat complet faţa meciului” au reacţionat fanii pe reţelele de socializare.

”Intrarea lui Ianis a făcut diferenţa. Intervenţiile lui Allan McGregor ne-au salvat meciul. Cedric Itten şi-a făcut treaba! Este ireal ce trăim, cu această diferenţă de puncte atât de mare” a completat un alt suporter al lui Rangers.

”Ianis este un fotbalist de mare clasă” a reacţionat un alt fan, pe Twitter.

Nici presa din Spania nu a trecut cu vederea evoluția românului.

”Antrenorul a observat lipsa de mobilitate de la mijlocul terenului şi pentru asta l-a trimis în teren pe Ianis Hagi. Românul a arătat că are o conexiune excelentă cu coechipierii săi şi a schimbat cursul jocului. Cu toate acestea, probabil că cel înlocuit trebuia sa fie Morelos, nu Roofe, care a fost mult mai incisiv în prima parte”. au scris ziarele din Spania.

În urma acestui rezultat, Rangers se menține în fotoliul de lider cu un bilanț excelent: