Șumudică, foc și pară: „Jucătorii mei să joace cu mâinile în buzunare!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 ianuarie 2021, ora 18:49,
sumudica
sumudica

Marius Șumudică (49 ani), antrenorul lui Gaziantep, este nemulțumit după remiza cu Erzurum, scor 1-1.

Marius Şumudică a început anul cu o remiză în Superliga Turciei! Gaziantep putea urca pentru moment pe primul loc în clasament, dar a ratat victoria în minutul 96.

După fluierul de final al partidei, „Șumi-Gol” a intrat pe gazon pentru a-i cere explicații arbitrului pentru penalty-ul acordat în prelungirile meciului.

Marius Șumudică a declarat la conferința de presă că și-a schimbat părerea legată de VAR și anume că tehnologia actuală mai multă strică fotbalul decât să ajute.

„Părerea mea despre VAR s-a schimbat, a stricat fotbalul. O să vorbesc cu producătorul de echipament, de la următorul meci să avem șorturi cu buzunare. Jucătorii mei să joace cu mâinile în buzunare.

N-o să își mai scoată mâna din buzunar. Dacă pierdem, pierdem, asta e, o s-o facem cu mâinile în buzunare. S-a dat un fault ca la baschet, dar nu mai vorbesc, că dacă vorbesc mult, o să mă suspende și nu vreau să văd meciurile din tribună”, a declarat Marius Șumudică.

Antrenorul român a primit cartonaș galben din cauza protestelor de la finalul partidei.

În urma rezultatului, Gaziantep se află pentru moment pe poziţia a treia în clasament.