Fotbalistul care are ”contract pe viață” cu Dinamo e optimist: ”Sper să joc cât mai des”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 aprilie 2019, ora 20:53,
750135-ionut-serban

Dinamo s-a impus împotriva celor de la FC Vountari, scor 2-1. Ricardo Grigore, minutul 80, și Mattia Montini, minutul 89, au adus cele 3 puncte pentru ”câini”.

Ionuț Șerban, 23 de ani, a revenit după 3 ani în primul 11 la Dinamo. Acesta a jucat 60 de minute în partida cu Voluntari. Fotbalistul a explicat că își dorește să ajute echipa cât mai des.

”Mă bucur că am avut ocazia să-mi ajut echipa, sper s-o fac cât mai des de acum încolo. M-a surprins decizia de a fi titular, dar domnul Rednic spusese că va da șanse la toată lumea. Singurul lucru pe care pot să-l fac e să mă pregătesc și să dau totul în momentul în care sunt trimis pe teren.

Nu știu nimic despre vreo clauză, eu am încercat doar să mă antrenez și să dau totul la fiecare meci. Obiectivul meu e să joc la Dinamo, sunt de 6 ani aici. Mi-aș dori să joc aici, dar dacă nu se vor găsi soluții e normal să mă gândesc să merg undeva unde să pot să joc.” a declarat Ionuț Șerban pentru LookSport.

Șerban a fost adus în 2013 la Dinamo de la Sportul. Acesta are o clauză în contract conform căreia „câinii” sunt obligați să îi plătească patronului „studenților”, Vasile Șiman, un milion de euro dacă mijlocașul este vândut sau i se reziliază înțelegerea.

Contractul fotbalistului va expira în vara anului 2020.