VIDEO | FC ,,U” Craiova 1948, tot mai aprope de Liga 1! Victorie pe ,,Ion Oblemenco” cu Rapid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 19 aprilie 2021, ora 22:50,
FC U CRAIOVA RAPID

Meciul dintre FC Universitatea Craiova 1948 şi Rapid Bucureşti, din etapa a a 4-a play-off-ului, disputat pe ,,Ion Oblemenco”, s-a terminat cu scorul de 1-0.

Singurul gol al partidei dintre Universitatea Craiova şi Rapid a fost marcat de către Compagno, în minutul 11 al jocului din Bănie.

Prima repriză a meciului de pe ,,Ion Oblemenco” a fost dominată de olteni. Compagno a deschis scorul în minutul 11, după ce a profitat de mai multe spaţii în apărarea celor de la Rapid.

În afară de golul marcat, Craiova a mai trimis mingea în bară prin Baeten, în minutul 20 al jocului. Scorul la pauză a fost de 1-0 pentru olteni.

Repriza a doua a jocului a fost una mult mai statică decât prima, chiar dacă Rapid Bucureşti a căutat egalarea.

Giuleştenii au primit şi un ajutor, pentru că în minutul 62 Paramatti a văzut cartonaşul roşu, după ce l-a lovit cu cotul pe Lazăr.

Oltenii au mai fost periculoşi pe final, la o lovitură liberă, însă meciul s-a terminat cu scorul stabilit în prima repriză, scor 1-0.

© FOTO:Sport Picture

În urma rezultatului din această seară, Universitatea Craiova 1948 se află pe locul 1 în clasament, cu 45 de puncte acumulate până în prezent.

De cealaltă parte, Rapid Bucureşti ocupă poziţia a 2-a în clasament, cu 42 de puncte acumulate până acum.

Citeşte şi EXCLUSIV | FC ,,U” Craiova şi Rapid, puse în gardă: ,,Au cele mai bune loturi din Liga 2, dar prima divizie e altceva”