EXCLUSIV | Iosif Rotariu, verdict categoric: ”Craiova se va bate la titlu!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 ianuarie 2021, ora 00:41,
cicaldau viitoru

Legendarul Iosif Rotariu (58 ani) a oferit prima reacție după Craiova – Viitorul.

Meciul din Bănie s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Papp a deschis scorul în prima repriză, iar Artean a marcat golul dobrogenilor în a doua jumătate a meciului.

Imediat după fluierul final, Iosif Rotariu a vorbit, în exclusivitate, despre partida de pe ”Ion Oblemenco”. Fostul mare internațional este convins că lupta la titlu din acest sezon se va da în trei: Craiova, FCSB și CFR Cluj.

”În primu rând, a fost un meci foarte echilibrat. Cred că au fost două reprize distincte. În prima, Craiova a avut o posesie mai bună și au dominat jocul. Nu au avut multe ocazii.

În repriza a doua, Viitorul, după ce au reușit golul, a continuat jocul cu posesie, au verticalizat, și-au creat ocazii. Dar, una peste alta, a fost un joc bun, cu ritm bun pentru campionatul României.

Vezi și VIDEO | U Craiova – Viitorul 1-1! Oltenii nu pot depăși criza și ajung la cinci meciuri fără victorie

Rezultatul este echitabil. Trebuie să îi felicităm pe cei de la Craiova pentru că au pus la dispoziția jucătorilor un gazon ca cel din Occident. Mai sunt câteva etape, iar apoi vor fi meciurile din play-off.

Se vor întâlni în meciurile directe și acolo se va decide soarta campionatului. Lupta la titlu se va duce în trei. Faptul că ai o perioadă în care nu reușești să câștigi este un semn de întrebare. Craiova își va reveni în play-off și se va bate la titlu.” a declarat Iosif Rotariu pentru realitateasportiva.net.