Daniel Pancu, dezamăgit de fotbaliştii săi după un nou eşec: ,,Jucătorii de la Botoşani au fost mai bărbaţi”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 18 ianuarie 2021, ora 20:57,
Pancu Iasi
Pancu Iasi

Meciul dintre Politehnica Iaşi şi FC Botoşani, din etapa a 17-a a Ligii 1, disputat pe stadionul ,,Ion Alexandrescu”, din Iaşi, s-a terminat cu scorul de 0-1.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Realdo Fili în minutul 90 al jocului, după mai multe erori în apărarea celor de la Politehnica Iaşi.

Daniel Pancu, antrenorul celor de la Iaşi, a analizat la finalul celor 90 de minute prestaţia echipei sale. Antrenorul ieşenilor s-a arătat foarte dezamăgit de prestaţia jucătorilor săi şi spune că nu ştie dacă echipa sa ar fi meritat măcar un punct în această seară.

Citeşte şi Cosmin Olăroiu, gata să plece din China! De ce s-a supărat antrenorul lui Jiangsu Suning

Sunt trist, dezamăgit de ce s-a întâmplat în a doua repriză. Pentru a câștiga un meci, oricare ar fi el, ai nevoie să îți câștigi duelurile, să fii bărbat. Jucătorii de la Botoșani au fost mai bărbați decât jucătorii de la Politehnica Iași. Chiar dacă golul cade în minutul 90, nu știu dacă am fi meritat chiar și un punct, chiar și dacă sunt și cauze obiective. Brănescu pentru prima oară în poartă după foarte mult timp. Popa joacă cu crampe în ultimele zece minute, nu a ieșit cum trebuie la cel care centrează pentru golul lor. Calcan a fost răcit, plus absențele care au fost au dus la această evoluție din a doua repriză.

Am fost dominați, nu meritam mai mult în această seară. Îmi cer scuză față de suporteri, ne-au încurajat fantastic și suferă enorm pentru aceste meciuri cu Botoșani. Ce s-a întâmplat în a doua repriză pentru mine e rușinos. Echipa venea după trei jocuri reușite, chiar dacă nu au fost decât cinci puncte. E o luptă grea, chiar dacă suntem într-o poziție rușinoasă, jocul din această seară mă pune pe gânduri dar e o luptă pe care trebuie să o ducem până în ultima etapă.”, a declarat Daniel Pancul la finalul jocului cu FC Botoşani.

După meciul din această seară, Politehnica Iaşi, antrenată de Daniel Pancu, ocupă locul 14 în Liga 1, cu 16 puncte adunate din 17 jocuri disputate. De cealaltă parte, FC Botoşani, pregătită de Marius Croitoru, se află pe poziţia a 8-a în clasament, cu 21 de puncte strânse în cele 17 etape scurse din campionat.

Citeşte şi VIDEO | Derby-ul Moldovei, decis în minutul 90! FC Botoşani s-a impus la limită