Craiova lui Papură, pusă la zid după remiza de la Giurgiu: „Echipa e departe de ceea ce iubesc suporterii!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 ianuarie 2021, ora 11:28,
craiova astra bancu

Meciul dintre Astra şi Universitatea Craiova, din etapa a 17-a a Ligii 1, disputat la Giurgiu, s-a terminat la egalitate, scor 1-1!

Golurile partidei au fost marcate de Hugo Sousa, pentru Astra în minutul 16, în timp ce pentru olteni a egalat Alex Cicâldău în minutul 45+3, după un şut fabulos din marginea careului de 16 metri.

Formația condusă de Corneliu Papură nu a reușit să câștige în acest an și a ajuns la trei egaluri consecutive, iar acest lucru a declanșat un val de critici la adresa echipei din Bănie. Fostul mare arbitru român, Ion Crăciunescu, este de părere că Universitatea Craiova nu poate emite pretenții la câștigarea campionatului după prestația de la Giurgiu.

„Un gol excepțional Cicâldău, cu fentă din preluare. S-a văzut că se lucrează la faza defensivă, de-asta și-au luat și gol din fază fixă, ca să îl parafrazez pe Papură. Nu știu dacă a fost ofsaid, nu mă pronunț.

Craiova a încercat să mai construiască. Când spune antrenorul că a mai avut ocazii… nu știu ce să spun. Au dominat mai mult, e drept, dar să nu uităm că înainte de egalara, Astra a mai avut o ocazie mare.

Craiova e departe de ceea ce iubesc suporterii și ce vrea ea. Ea vrea să se bată la titlu și suporterii vor spectacol. Nu am văzut nimic în seara asta, dar așa cum spune antrenorul, îi plac rezultatele echitabile” a declarat Ion Crăciunescu, pentru Digi Sport.

Universitatea Craiova se află acum pe locul 3 în Liga 1, cu 34 de puncte strânse din 17 jocuri disputate în actualul sezon. În următoarea etapă, ”juveții” vor avea un duel de foc pe teren propriu cu formația condusă de Mircea Rednic, Viitorul Constanța.