Cârțu, revoltat pe îngrijitorii arenei Ion Oblemenco: „Frate, am văzut și eu stadioane în străinătate!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 09:25,
Sorin Cârțu
Sorin Cârțu

CSU Craiova a obținut doar o remiză în prima partidă disputată în noul an, scor 0-0, contra celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, pe un teren acoperit cu zăpadă!

Oltenii nu au început anul cu o victorie așa cum aveau în plan și au terminat la egalitate cu una dintre formațiile care au creat foarte multe probleme în acest sezon de Liga 1, Sepsi. În ciuda evoluțiilor modeste din partea jucătorilor din Bănie, oficialii clubului au găsit explicația din cauza căreia echipa nu s-a putut desfășura așa cum era de așteptat și au dat vina pe condițiile nefavorabile de vreme.

Președintele lui CSU Craiova, Sorin Cârțu, a vorbit despre problema terenului la meciul cu Sepsi și s-a arătat extrem de revoltat pe îngrijitorii stadionului Ion Oblemenco. Cârțu nu înțelege de ce la o arenă precum cea din Craiova nu funcționează instalația de încălzire a gazonului și de ce mașina de dat zăpada a fost folosită doar la pauza meciului, nu și la început.

„Mi-ai ridicat mingea la fileu. N-am înțeles un lucru. De unde a apărat mașinuța aia? A venit la pauză să dea zăpada, dar nu era înaintea meciului. La pauză, toată zăpada de pe teren a fost luată cu o mașinuță. În prima repriză, manifestarea jucătorilor a fost diferită. A fost mai greu. În partea secundă s-au încercat combinații.

N-am înțeles! Nu știu cine trebuia, noi organizăm, dar nu știu ce dispozitive au. Cei care sunt stăpânii stadionului, ei știu ce instrumente au. Frate, am văzut și eu stadioane în străinătate. La noi nu știu de ce mai e încălzire. La 55 de milioane de euro, oricât ar ninge, terenul ar trebui să fie verde!”, a spus oficialul Craiovei, potrivit Telekom Sport.

În urma acestui rezultat, CSU Craiova rămâne pe locul secund în Liga 1, cu 33 de puncte acumulate după cele 16 meciuri disputate. Oltenii sunt la trei puncte în spatele liderului FCSB, dar au un meci disputat în plus.