Alex Chipciu, primul gol în Liga 1 pentru CFR Cluj! ,,Nu mai ştiu care a fost ultimul”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 ianuarie 2021, ora 23:54,
Alex Chipciu

Meciul dintre FC Hermannstadt şi CFR Cluj, din etapa a 18-a a Ligii 1, disputat la Mediaş, s-a terminat cu scorul de 3-1 pentru oaspeţi.

Golurile partidei au fost marcate de Romario Pires în minutul 33 pentru Hermannstadt, respectiv Alex Chipciu în minutul 37, Gabriel Debeljuh în minutul 51 şi Mario Rondon în minutul 81 pentru CFR Cluj.

Alex Chipciu, mijlocaşul CFR-ului, a vorbit la finalul meciului şi recunoaşte că nu mai ştie când a înscris ultima oară în Liga 1. Acesta a mai declarat că echipa sa are din nou şanse la titlu.

,,Nu mai știu care a fost ultimul, probabil în 2016. Mi se pare prea mare nebunia, e doar un gol. Eu, ca jucător, m-am gândit la goluri, dar mai important e ce fac pe teren, am alte repere, poziționare, dar probabil că reperele mele sunt greșite, că atunci când dai gol, toată lumea spune că ești cel mai bun.

Simt că putem să luăm campionatul, avem o echipă foarte bună, multe soluții. Astăzi am început mai greu, nu am fost la ritmul nostru obișnuit. Dar chiar mă uitam că e greu după ce iei trei campionate la rând să muncești la fel în fiecare zi.”, a declarat Alex Chipciu la finalul jocului.

Citeşte şi De ce s-a supărat Meme Stoica pe Sergiu Buş: ,,Vreau să îi prezint scuze! Simt că l-am dezamăgit”

Chipciu a ţinut la finalul partidei să-i transmită un mesaj de încurajare lui Mihai Pintilii, care trece printr-o perioadă mai neferictă în plan personal.

,,Voiam să spun că îmi pare tare rău pentru Mihai Pintilii, când am dat gol m-am gândit la el, e unul dintre cei mai buni prieteni ai mei, îl iubesc și sunt aproape de el.”, a precizat Chipciu.

După acest meci, FC Hermannstadt se află pe locul 14 în Liga 1, cu 16 puncte acumulate din cele 18 jocuri disputate până acum.

De cealaltă parte, în urma acestui succes, CFR Cluj se apropie din nou de liderul FCSB, având 40 de puncte adunate din 18 etape scurse în acest campionat.

Citeşte şi VIDEO | CFR Cluj rămâne în lupta pentru primul loc din Liga 1! Victorie spectaculosă cu Hermannstadt

romario pirescfr clujrealitateaalex chipciuliga 1mario rondonHermannstadtGabriel Debeljuh