VIDEO | CFR Cluj rămâne în lupta pentru primul loc din Liga 1! Victorie spectaculosă cu Hermannstadt

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 ianuarie 2021, ora 23:21,
CFR Hermannstadt

Meciul dintre FC Hermannstadt şi CFR Cluj, din etapa a 18-a a Ligii 1, disputat la Mediaş, s-a terminat cu scorul de 3-1 pentru oaspeţi.

Golurile partidei au fost marcate de Romario Pires în minutul 33 pentru Hermannstadt, respectiv Alex Chipciu în minutul 37, Gabriel Debeljuh în minutul 51 şi Mario Rondon în minutul 81 pentru CFR Cluj.

cfr cluj hermannstadt

Prima repriză a meciului a început cu CFR în ofensivă, iar Costache pputea deschide scorul încă din minutul 1, dar şutul său din interiorul careului s-a dus l-a o palmă de poarta celo de la Hermannstadt.

Prima ocazie a sibienilor, aduce şi primul gol al partidei. Apărarea clujenilor este luată prin surprindere de o centrare, iar Romario Pires înscrie din interiorul careului în minutul 33, cu un şut la colţul stâng.

Replica clujenilor nu întârzie să apară, iar la prima greşeală a adversarilor CFR Cluj egalează. Alex Chipciu împinge mingea în poartă în minutul 37, după o centrare perfectă în faţa porţii venită din partea lui Ciprian Deac.

Nicio ocazie importantă nu a mai fost semnată de cele două echipe, iar scorul primei reprize a fost 1-1.

Citeşte şi EXCLUSIV | Noua Generație de Aur prinde contur: ”Trei de la Steaua, doi de la Craiova, încă doi de la CFR!”

Repriza a doua începe din niu cu CFR Cluj în ofensivă, iar prima ocazie a reprizei secunde aduce şi primul gol. Gabriel Debeljuh înscrie în minutul 51 cu o lovitură de cap din marginea careului mic, în urma unei centrări venite din partea lui Mario Camora, iar scorul se face 2-1 pentru ardeleni.

Jocul este controlat în totalitate de CFR Cluj pe parcursul reprizei a doua. Alex Chipciu a încercat să-l învingă pe portarul Figueiredo, dar şutul său de la distanţă a fost eşinut fără probleme.

Minutul 75 îl aduce în prim-plan pe Păun de la CFR, care rămâne singur cu portarul, dar ratează incredibil, după ce mingea şutată de el se duce în abdomenul portarului portughez de la Hermannstadt. Nu durează mult, iar Mario Rondon, intrat în repriza a doua duce scorul la 3-1 pentru ardeleni. Acesta punctează după ce mingea şutată de el din interiorul careului mare loveşte mai întâi bara, în minutul 81.

Minutul 89 putea duce scorul la 4-1 pentru oaspeţi, dar şutul lui Mario Camora a fost blocat de portarul oaspeţilor.

Nicio ocazie semnificativă nu a mai fost până la finalul jocului, iar meciul s-a terminat 3-1 pentru CFR Cluj.

După acest meci, FC Hermannstadt se află pe locul 14 în Liga 1, cu 16 puncte acumulate din cele 18 jocuri disputate până acum.

De cealaltă parte, în urma acestui succes, CFR Cluj se apropie din nou de liderul FCSB, având 40 de puncte adunate din 18 etape scurse în acest campionat.

Citeşte şi EXCLUSIV | Dan Alexa, catalizatorul lui Poli Timişoara în lupta promovării! ,,El ştie clar, pentru că a trecut prin fazele astea’’