VIDEO | Viitorul i-a administrat Chindiei prima înfrângere din play-out

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 14 mai 2021, ora 22:24,
viitorul victorie 5-0

Viiitorul Constanța a învins-o, în deplasare, pe Chindia Târgoviște, scor 2-0, vineri seară, într-un meci disputat la Buzău, în etapa a 8-a a play-out-ului Ligii 1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 54. Boboc a centrat ideal pentru lovitura de cap a lui Chițu.

Cu zece minute înainte de final, Chindia a fost aproape de a restabili egalitatea. Daniel Popa a țintit bara.

Tot dobrogenii au fost cei care au înscris. În minutul 84 Jo Santos a marcat pentru 2-0, în urma unei greșeli în apărarea gazdelor.

În urma acestei victorii, Viitorul a urcat până pe locul 10 în clasamentul din play-out, cu 29 de puncte. De partea cealaltă, Chindia ocupă primul loc, cu 35 de puncte.

Cele două echipe:

Chindia: D. Moldovan – Martac, C. Dinu, Celea, Kocici – Neguţ (Corbu ’86), Raţă, Dumitraşcu, A. Şerban (D. Florea ’61) – D. Popa, Neicuţescu (Atanase ’77). Antrenor Emil Săndoi;

Viitorul: Cojocaru (Căbuz ’86) – R. Grădinaru (Pedroso ’56), Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – A. Ciobanu, Artean, Grameni (C. Matei ’56) – Chiţu, G. Ganea (Tsoumou ’46), Jo Santos. Antrenor Cătălin Anghel.