Remiză între FC Hermannstadt și FC Viitorul. Lupta pentru salvarea de la retrogradare rămâne deschisă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 05 mai 2021, ora 16:12,
FCViitorul1
FCViitorul1

Partida dintre FC Hermannstadt și FC Viitorul, din cadrul rundei a 6-a a play-out-ului Ligii 1, s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

În prima parte a meciului de la Mediaș, oaspeții au avut două ocazii de a deschide scorul. În startul meciul Tsoumou a tras de la distanță dar portarul gazdelor s-a aflat la post. Benzar și-a încercat și el norocul dintr-o lovitură liberă dar șutul acestuia s-a dus peste poarta lui Figueiredo. Replica sibienilor a venit prin veteranul Dâlbea la jumătatea reprizei, acesta a șutat putenic din careu, dar mult peste poarta lui Cojocaru, iar scorul pauzei a fost alb 0-0.

După revenirea de la cabine, jocul a fost mai mult fragmentat iar ambele formații s-au tatonat. În minutul 74, Scarlatache a reluat cu capul o centrare a lui Petrescu, dar Cojocaru a respins în corner. Elevii lui Cătălin Anghel au replicat prin Ciobanu două minute mai târziu, acesta a executat o lovitură de la 30 de metri, dar portarul sibienilor s-a aflat la post, scorul rămând ca cel de la începutul meciului 0-0.

În urma acestui rezultat, FC Viitorul a urcat pe locul 12, cu 23 de puncte în timp ce FC Hermannstadt rămâne penultima în Liga 1, cu 20 de puncte, cu 3 etape rămase din actualul sezon. Runda următoare, formația lui Cătălin Anghel primește vizita celor de la FC Argeș, de cealaltă parte, FC Hermannstadt se deplaseză în „Ștefan cel Mare” pentru întâlnirea cu Dinamo.

ECHIPELE DE START:

FC Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera, Stoica, Opruț – Belu, Alhassan, Pires, Petrescu – Sîntean – Yazalde

FC Viitorul: Cojocaru – Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – Ciobanu, Artean, Babunski – Ganea, Tsoumou, Jo Santos