VIDEO | Viitorul – FCSB, spectacol în Liga I. Patru goluri, dintre care două din penalty, iar unul marcat în propria poartă

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 19 ianuarie 2021, ora 22:54,

Viitorul și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, marți seara, la Ovidiu, în epilogul etapei a 17-a a Ligii I. Au marcat: C. Matei (18-penalty), Ely Fernandes (73) / Tănase (56-penalty), Dussault (71-autogol).

Roș-albaștrii au început tare, iar în minutul 3 au avut prima ocazie de a marca. Olaru a centrat de pe dreapta, Tănase a trimis mai departe pentru Coman, care l-a pus la încercare pe Cojocaru. Portarul gazdelor a respins cu un reflex de zile mari.

În minutul 8, FCSB a cerut penalty la un presupun henț în careu comis de Dussaut.

În minutul 16 Iulian Cristea a comis fault în careu, iar Viitorul a primit penalty. Cosmin Matei a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul.

Dennis Man a căutat poarta cu un șut de la distanță, în minutul 34, dar atacantul FCSB-ului a trimis alături. Până la pauză, Olaru l-a încercat pe Cojocaru, dar portarul Viitorului a reținut.

FCSB a primit la rândul ei lovitură de pedeapsă, în minutul 55. Octavian Popescu a căzut în careul advers, după un contact cu Mladen.

Florin Tănase a trimis de la „punctul cu var” și l-a învins pe Cojocaru, restabilind egalitatea.

În minutul 62, Luckassen a trimis în poartă, din pasa lui Boboc, dar reușita sa nu a fost validată, deorece Boboc se afla în offside.

Opt minute mai târziu, Dudssaut a încercat să respingă cu pieptul, dar mingea a intrat în poartă, iar scorul a devenit 1-2.

Avantajul oaspeților de pe tabela de marcaj nu a ținut decât trei minute. Ely Fernandes l-a învins pe Vlad cu un șut. Înainte de a intra în poartă, mingea l-a atins pe Miron.

În urma acestui rezultat, FCSB ocupă primul loc în Liga I, cu 18 puncte, în timp ce Viitorul e pe 7, cu 22 de puncte. În runda următoare FCSB va evolua, pe teren propriu, cu FC Voluntari, iar FC Viitorul va juca în deplasare, cu Universitatea Craiova.

fcsbrealitatealiga ietapa 17fotbalviitorul42-2