VIDEO | Victorie pentru echipa națională U19 împotriva Israelului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 08 august 2018, ora 11:08,
romania-u19
romania-u19

Echipa naţională U19 a României a învins cu 2-1 reprezentativa Israelului, într-o partidă amicală disputată la Centrul Naţional de Fotbal Mogoşoaia.

‘Tricolorii’ au deschis scorul în minutul 13, prin Claudiu Petrilă, iar Alexandru Duminică a majorat avantajul în minutul 27, printr-o lovitură liberă executată la colțul scurt.

Pentru selecționata Israelului a marcat Guy Dahan, în prelungirile primei reprize. Cea de-a doua repriză a consemnat noi ocazii pentru ambele echipe, însă tabela a rămas neschimbată.

România U19: Duțu – Rus (Zamfir 87′), Leca -cpt., Ehmann, Șerban (Țicu 87′) – Chiriac (Lemnaru 87′), Toma (Farcaș 51′)- Duminică (Ciucureanu 61′), Chera (Ion 51′), Petrilă (Horșia 61′)- Pop (Răducan 61′). Antrenor: Dan Oprescu.

Israel U19: Peretz – Hofmeister, Morgan (Mahluf 46′), Strosberg -cpt., Herman (Sela 62′) – Cohen, Kanaan (Fadida 62′) – Shalata (Kartzev 78′), Sisay (Masrawa 72), Levi (Bar 46′) -Dahan (Brami 46′). Antrenor: Alon Hazan.

Cea de-a doua partidă dintre cele două selecționate sub 19 ani este programată joi, 9 august, de la ora 19:00, la  Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia.

În toamnă încep meciurile oficiale

Reprezentativa U19 va juca în toamna acestui an calificările Campionatului European, care se va desfășura în Armenia în 2019. România va face parte din Grupa 13, alături de Bulgaria, Grecia și Gibraltar.

Turneul de calificare va fi găzduit de Bulgaria și se va desfășura în perioada 14-20 noiembrie, conform următorului program:

14 noiembrie 2018: Bulgaria – România

17 noiembrie 2018: Grecia – România

20 noiembrie 2018: România – Gibraltar

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Portugalia și Germania. Turul de Elită se va disputa în primăvara anului 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor șapte grupe, alături de țara gazdă, Armenia, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în iunie 2019.