Ligue 1: Lorient – PSG 1-4, Mbappe a înscris de două ori

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat joi, 25 aprilie 2024, ora 07:58,
Kylian Mbappe

Echipa franceză PSG a învins miercuri, în deplasare, scor 4-1, formaţia Lorient, în etapa a 29-a din Ligue 1.

PSG s-a impus la Lorient prin golurile marcate de cei doi jucători pe care antrenorul Luis Enrique i-a lăsat pe bancă în meciul cu Olympique Lyon: Mbappe şi Dembele. Pe Stade du Moustoir – Yves Allainmat, Dembele a deschis scorul în minutul 19, iar Mbappe a făcut 2-0 foarte repede, în minutul 22. Parizienii au majorat avantajul la trei goluri după o oră de joc, prin Dembele, iar Mbappe a închis tabela în minutul 90. Gazdele au marcat o dată, prin Bamba, dar nu s-au putut opune forţei ofensive generate de oaspeţi.

PSG s-a impus cu 4-1 şi are 69 de puncte în clasamentul din Ligue 1, fiind virtual campioană. Lorient este la retrogradare, pe locul 17, cu 26 de puncte.