VIDEO | Universitatea Craiova îi suflă în ceafă CFR-ului! Oltenii au făcut spectacol în Copou

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 februarie 2020, ora 22:00,
universitatea craioba nistor banca cicaldau

Universitatea Craiova a făcut spectacol în Copou și s-a apropiat la 3 puncte de liderul CFR Cluj.

Formația din Bănie a câștigat partida cu Poli Iași, scor 5-2, și a ajuns la a treia victorie consecutivă în Liga 1.

Elevii lui Corneliu Papură au deschis scorul prin șutul de senzație al lui Luis Nițu, în minutul 11.

La 5 minute după golul tânărului fotbalist, Cicâldău a majorat avantajul Craiovei, în urma unui penalty.

Oltenii au continuat recitalul și au marcat din nou în prima repriză, prin Bălașa, minutul 22.

În repriza secundă, elevii lui Mircea Rednic le-au dat emoții oltenilor: au redus din diferență prin golurile lui Frăsinescu, minutul 52, și De Iriondo, minutul 69.

Formația din Bănie a tremurat la scorul de 3-2, însă Bancu, minutul 82, și Elvir Koljic, minutul 88, au rispit emoțiile oltenilor.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a ajuns la 46 de puncte în Liga 1.

În următoarea etapă, oltenii vor juca împotriva campioanei CFR Cluj, pe teren propriu.