RS Live

Realitatea.NET

Realitatea Financiară

TaBu

VIDEO | Umiliți pe insula distracției! Celta Vigo, eliminare rușinoasă din Cupa Spaniei

Ibiza a furnizat surpriza turului doi al Cupei Spaniei, după ce a scos din competiție o prim-divizionară.

Fără vedetele Iago Aspas și Nolito, galicienii au plecat cu coada între picioare de pe terenul echipei aflate pe primul loc în una dintre seriile celui de-al treilea eșalon al fotbalului spaniol. Ibiza a marcat de cinci ori în poarta Celtei, învinsă în ultima etapă de campionat de Real Madrid cu 2-0.

La pauză gazdele aveau deja un avantaj de trei goluri și au tremurat pentru doar câteva zeci de secunde, atunci când Santi Mina a ratat un penalty la 4-2 în ultimul minut. S-a temrinat 5-2 pentru Ibiza care ajunge în 16-imile competiției acolo unde ar putea da inclusiv peste granzii Barcelona sau Real Madrid.