VIDEO | Totul pe cartea atacului! FCSB, noul lider al Ligii 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 noiembrie 2020, ora 00:36,
dennis man
dennis man

FCSB este noul lider al Ligii 1, după ce i-a marcat 4 goluri Botoșaniului.

Formația lui Toni Petrea a mizat pe totul pe cartea atacului și a câștigat cu 4-1.

În actualul sezon, roș-albaștrii au marcat 28 de goluri, dintre care 18 au fost reușit de doi jucători: Man și Tănase.

man-tanase

Florescu a deschis scorul pe Arena Națională, în minutul 19, cu o torpilă.

Dennis Man a egalat după doar 2 minute, după o greșeală în apărare a lui Șeroni.

Florin Tănase a dus-o pe FCSB în avantaj, în minutul 51, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Olimpiu Moruțan a fost faultat în careu de Țigănașu.

După doar 2 minute, Dennis Man a reușit ”dubla”, care s-a distrat cu defensiva oaspeților.

Florin Tănase a reușit și el ”dubla”, în minutul 71, după ce a executat impecabil o lovitură liberă.

În urma acestui rezultat, FCSB este noul lider al Ligii 1, cu 24 de puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova, în timp ce FC Botoșani rămâne pe locul 10, cu 11 puncte.

După pauza internațională, roș-albaștrii vor juca cu Gaz Metan Mediaș, în deplasare, în timp ce moldovenii o așteaptă pe Craiova pe teren propriu.