VIDEO | Surpriză de proporții în La Liga! O nou promovată conduce clasamentul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 22 septembrie 2019, ora 07:58,
granada
granada

Barcelona, campioana en-titre din Spania, continuă forma slabă în La Liga.

Catalanii au fost învinși de nou promovata Granada, scor 0-2, în etapa a 5-a din campionat. Azeez Ramon, minutul 2, și Vadillo,minutul 66, din penalty, au marcat golurile victoriei pentru gazde.

Ernesto Valverde nu a început cu Messi în ”primul 11”, Carles Perez (21 ani) fiind titular în atac lângă Suarez și Griezmann. Argentinianul a intrat pe teren în repriza secundă, minutul 46, însă nu și-a putut face simțită prezența.

După victoria Granadei contra catalanilor, formația nou promovată este noul lider din La Liga, cu 10 puncte.

În urma acestui eșec, Barcelona:

• a ajuns la 7 meciuri consecutive fără victorie în deplasare pentru prima oară din 2001,
  • a rămas fără victorie în primele 3 meciuri în deplasare pentru prima oară din sezonul 1994/1995,
  • a adunat cele mai puține puncte în campionat pentru prima oară din sezonul 1994/1995,
  • a încasat cel mai rapid gol în campionat (după 65 de secunde) din 2011 încoace.

Vezi și VIDEO | Victorie record pentru Manchester City! ‘Cetățenii’ s-au distrat cu Watford