VIDEO | Șumudică, prima înfrângere după 15 etape! Alexandru Maxim a marcat din nou pentru Gaziantep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 09 ianuarie 2021, ora 16:08,
Șumudică1
Șumudică1

Formația pregătită de antrenorul român, Marius Șumudică, a pierdut în fața celor de la Sivasspor, cu scorul de 1-2!

Gaziatep a început ca din tun meciul, iar în minutul 4 a reușit să treacă în avantaj. Mijlocașul român al turcilor, Alexandru Maxim, a deschis scorul după un contraatac spectaculos al elevilor lui Marius Șumudică. Pauza meciului a prins însă cele două echipe la egalitate, după ce gazdele au reușit să marcheze în minutul 42.

La scurt timp după reluarea reprizei a doua, Gaziantep a mai încasat un gol, astfel că s-au văzut conduși după un început perfect de meci. În urma acestui rezultat, Gaziantep pierde un meci după o serie incredibilă de 15 partide fără eșec și este doar la a doua înfrângere din acest sezon, prima fiind la sfârșitul lunii septembrie, contra celor de la Galatasaray.

Formația lui Marius Șumudică ocupă în acest moment locul 3 în Superliga din Turcia, cu 31 de puncte acumulate după cele 17 meciuri disputate. Gaziantep se află la doar 3 puncte în spatele liderului Beșiktaș, echipă care are însă un meci disputat în minus.

Echipele de start:

Sivasspor: Vural – Yalcin, Appidangoye, Osmanpasa, Ciftici – Arslan, Caludemir Fajr – Yesilyurt, Kayode, Gradel
Antrenor: Riza Calimbay

Gaziantep: Guvenc – Djilobodji, Aktas, Olkowski – Ceylan, Jefferson, Vetrih, Vural –  Maxim – Demir, Mirallas
Antrenor: Marius Șumudică