VIDEO | „Stejarii”, înfrângere în debutul calificării pentru Cupa Mondială din Franța!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 06 martie 2021, ora 18:45,
Mihai Macovei – capitanul nationalei Romaniei de rugby (1)

Echipa națională de rugby a României a pierdut la debutul în preliminariile calificării pentru Campionatul Mondial din Franța, cu scorul de 13-18 împotriva reprezentativei din Rusia!

Formația pregătită de Andy Robinson a cedat în prima partidă din cadrul campaniei de calificare pentru turneul final din 2023 care va avea loc în Franța. „Stejarii” au jucat primul meci oficial după o pauză de un an, iar lipsa jocurilor s-a văzut din plin.

România a condus la pauza cu scorul de 10-6 ( Dumitru reușind un eseu, Vlaicu transformare, apoi 3 puncte dintr-o lovitură de pedeapsă). După reluarea partidei, băieții lui Andy Robinson au căzut din toate punctele de vedere, iar greșelile individuale au făcut diferența în partida de la Soci. „Stejarii”, cu un om în minus în ultimele 10 minute, au încercat să întoarcă meciul, dar au mai punctat doar prin Vlaicu, astfel ca partida s-a terminat 18-13 pentru ruși.
La finalul jocului, rugbyștii României au vorbit despre desfășurarea acestei partide și au dezvăluit că lipsa meciurilor, dar și erorile din ultima parte au făcut ca scorul de astăzi să fie în defavoarea lor.
Următoarea partidă a naționalei în campania de calificare la Cupa Mondială din 2023 este programată săptămâna viitoare, în Portugalia.