VIDEO | Spectacol în Premier League de Boxing Day! Chelsea, în genunchi. Arsenal continuă criza de rezultate

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 26 decembrie 2019, ora 19:35,
lampard suparat

Astăzi, 26 decembrie, în Premier League se joacă etapa de Boxing Day.

Tottenham a deschis „balul” la ora 14:30 cu victoria în fața celor de la Brighton, scor 2-1.

Chelsea venea după victoria cu Tottenham, scor 2-0, însă prestația elevilor lui Lampard a lăsat de dorit în etapa de Boxing Day. ”Aristocrații” au pierdut meciul de pe teren propriu cu Southampton, scor 0-2.

Obafemi, un tânăr atacant de 19 ani, și Redmond au marcat golurile ”sfinților”.

În urma acestui rezultat, Chelsea rămâne pe locul 4, cu 32 de puncte. În schimb, Southampton urcă pe locul 14, cu 21 de puncte.

Arsenal, formație la care a debutat noul antrenor Mikel Arteta (37 ani), a obținut doar o remiză pe terenul lui Bournemouth.

Dan Gosling a deschis scorul pentru gazde în minutul 35, iar Aubameyang a marcat golul egalizator în minutul 63.

În urma acestui rezultat, Arsenal rămâne pe locul 11 și continuă criza din acest sezon (2 victorii în ultimele 12 etape), iar ”cireșele” urcă pe locul 16 în Premier League, cu 20 de puncte.

Alte rezultate înregistrate astăzi:

Aston Villa – Norwich, scor 2-1

Crystal Palace – West Ham, scor 2-1

Everton (noua formație pregătită de Carlo Ancelotti) – Burnley, scor 1-0

Sheffield United – Watford, scor 1-1

Vezi și VIDEO | Tottenham, victorie cu emoții de Boxing Day! Dele Alli l-a salvat pe Mourinho