VIDEO | Spectacol în Europa League! Stanciu, gol fabulos, Ianis Hagi, assist, Lucescu pierde la Kiev, United – Milan, 1-1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 12 martie 2021, ora 01:04,
Slavia Prague v Rangers, UEFA Europa League Round of 16 1st Leg, Football, Sinobo Stadium, Prague, Czech Republic – 11 Mar 2021

Meciurile din manşa tur a optimilor Europa League s-au disputat joi seară, iar spectacolul a fost la el acasă.

Nicolae Stanciu şi Ianis Hagi au remizat în Slavia Praga – Rangers, Mircea Lucescu a pierdut pe teren propriu cu Villareal, iar Milanul lui Tătăruşanu a făcut egal în meciul serii cu Manchester United.

Sursa foto: Profimedia Images

Iată cum arată toate rezultatele la finalul unei seri de fotbal european la cel mai înalt nivel, după cum au demonstrat echipele angrenate în Europa League.

Slavia Praga – Rangers: Meciul care a început la ora 19:55 s-a terminat 1-1 după 90 de minute. Nicolae Stanciu a marcat un gol fabulos, în minutul 7, în timp ce Ianis a pasat decisiv la golul egalizator al lui Helander, din minutul 37.

Dynamo Kiev – Villareal: Partida din Ucraina s-a terminat cu o înfrângere pentru formaţia lui Mircea Lucescu, scor 0-2. Golurile celor de la Villareal au fost marcate de Pau Torres, în minutul 30, respectiv Raul Albiol, în minutul 52.

Ajax – Young Boys Berna: Meciul disputat la Amsterdam s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0. Golurile ,,lăncierilor” au fost marcate de Klasssen, în minutul 62, Tadic, în minutul 82, respectiv Brobbey, în minutul 90+2.

Manchester United – AC Milan: Partida tur dintre cele două forţe ale Europei s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Pentru englezi a marcat Diallo, în minutul 50, iar pentru AC Milan a egalat Kjaer, în minutul 90+2.

Granada – Molde: Meciul din Spania s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-0. Golurile Granadei au fost marcate de către Molina, în minutu 26, respectiv Soldado, în minutul 76.

Tottenham – Dinamo Zagreb: Partida de la Londra s-a terminat cu victoria echipei lui Mourinho, scor 2-0. Golurile anglezilor au fost înscrise de Kane, în minutele 25 şi 70.

Roma – Şahtior Doneţk: Meciul din Italia s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 3-0. Golurile Romei au fost marcate de către Pellegrini, în minutul 23, El Shaarawy, în minutul 73, respectiv Mancini, în minutul 77.

Olympiacos – Arsenal: Partida din Grecia s-a terminat cu victoria ,,tunarilor”. Golurile partidei au fost marcate de El Arabi, în minutu 58, pentru greci, respectiv, Odegaard, în minutul 34, Gabriel, în minutul 79 şi Elneny, în minutul 85, pentru Arsenal.

Calificarea se va decide în aprope toate meciurile din returul acestei competiţii, programat săptămâna viitoare, mai exact joi.

Citeşte şi Reacţia lui Steven Gerrard, după meciul dintre Ianis Hagi şi Stanciu din Europa League: ,,Ne-au şocat”

nicolae stanciuEuropa Leaguerealitateaslavia pragaianis hagimircea lucescuman unitedrangersac milandinamo kiev