VIDEO | Simona Halep se califică în optimi la Australian Open! Victorie spectaculoasă cu rusoaica Kudermetova

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Australian Open, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova.

Numărul 2 WTA s-a impus în două seturi în faţa sportivei de pe locul 36 în ierarhia WTA, scor 6-1, 6-3.

Simona Halep Australian Open 22

Tenismena din România s-a impus astăzi la capătul unui meci care a durat o oră şi 18 minute.

Deşi Kudermetova a încercat să ridice nivelul jocului în setul secund, tenismena din Rusia nu a avut nicio şansă în faţa Simonei Halep, o jucătoare cu mult mai multă experienţă în gestionarea unui astfel de meci.

Simona Halep o va întâlni în turul următor de la primul Grand Slam al anului 2021 pe învingătoarea meciului dintre Iga Swiatek şi Fiona Ferro.

Australian Open a început pe data de 8 februarie şi se va încheia pe 21 februarie, după ce turneul a fost amânat de mai multe ori din cauza pandemiei de Coronavirus.

03 30 live pe www sport ro halep vs putintseva primul meci pentru simona in caldura amiezii australiene

Citeşte şi De ce jucătoare de tenis se fereşte Simona Halep! Mărturisirea lui Darren Cahill