VIDEO | Se inspiră de la cei mai buni! Simona Halep: ”E incredibil! Trebuie să învăț de acolo”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 29 ianuarie 2020, ora 09:44,
halep
halep

Simona Halep (3 WTA, 28 ani) a dezvăluit ce sportiv o inspiră, după calificarea în semifinalele Australian Open.

Sportiva română nu a avut emoții în sferturile de finală și a câștigat meciul cu Anett Kontaveit în doar 53 de minute.

După meci, la conferința de presă, ”Super-Simo” a vorbit despre meciul incredibil făcut ieri, 28 ianuarie, de Roger Federer (3 ATP, 38 de ani).

Elvețianul s-a calificat în semifinalele Australian Open după ce i-a predat o adevărată lecție de tenis adversarului său, Tennys Sandgren: a salvat şapte mingi de meci în setul al patrulea. (Citește AICI mai multe detalii)

Simona a declarat că a văzut meciul lui Federer, partida fiind una din care are ce învăța: „Am văzut meciul, da. Am mai spus, televizorul meu este pornit mereu, dar nu vreau să urmăresc tenis atât de mult. Pe Roger l-am urmărit, e incredibil ce a reușit.

Modalitatea prin care a acceptat ce i se întâmplă și a luptat pentru fiecare punct. Trebuie să învăț de acolo.” a declarat Simona Halep la conferința de presă.

Vezi și VIDEO | ”Super-Simo” este cu ochii pe trofeul Australian Open: ”Titlurile sunt scopul meu principal!”