VIDEO | Greu de învins! Federer, lecție de tenis la Melbourne. A salvat șapte mingi de set!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 28 ianuarie 2020, ora 10:35,
federer
federer

Roger Federer (3 ATP, 38 de ani) s-a calificat în semifinalele Australian Open după un meci-maraton care a durat 3 ore și 28 de minute.

Elvețianul l-a învins în sferturile de finală pe americanul Tennys Sandgren (100 ATP, 28 de ani), scor 6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (8), 6-3.

Federer i-a predat o adevărată lecție de tenis adversarului său: a salvat şapte mingi de meci în setul al patrulea, trei la scorul de 4-5 şi alte patru în tie-break.

Federer este primul tenismen care se califică în semifinalele Australian Open 2020. În penultimul act, elvețianul va întâlni câștigătorul meciului Milos Raonic – Novak Djokovic.

Sportivul din Elveția a câștigat de 6 ori turneul de la Melbourne, ultima oară în 2018.