VIDEO | Remiză în primul meci al zilei din Liga 1! Gazdele au marcat de două ori, dar s-au ales doar cu un punct

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 ianuarie 2021, ora 18:26,
arges gaz
arges gaz

FC Argeș și Gaz Metan Mediaș au ajuns la patru puncte obținute în noul an după ce duelul lor direct s-a încheiat la egalitate la Pitești.

Învingătoare în fața celor de la FC Botoșani și FC Voluntari în prima etapă a returului, cele două formații au făcut un salt în clasament după acest rezultat. Nou-promovata a scăpat de lanterna roșie a clasamentului și a urcat pe poziția a 15-a, la egalitate de puncte cu FC Voluntari și FC Hermanstadt, echipe aflate pe locuri de baraj. Piteșenii puteau chiar ieși din zona fierbinte în cazul unei victorii. Echipa lui Mihai Ianovschi a și condus pe tabelă după reușita belgianului Maes din minutul 8.

Doar că FC Argeș nu s-a putut bucura și la final. A fost egalată după o fază fixă. În minutul 63 lovitura liberă bătută de Ronaldo Deaconu a fost deviată în propria poartă de Ionuț Șerban, iar meciul s-a încheiat până la urmă 1-1. După acest meci, Gaz Metan a urcat pe locul 8, cu 20 de puncte și o va întâlni etapa viitoare pe Poli Iași. De partea cealaltă, vulturii violeți o vor avea ca adversară pe UTA.