VIDEO | Real râmâne ”regal” în ”El Clasico”! Barcelona pierde la Madrid și titlul în Spania se joacă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 23:58,
real barca
real barca

Real Madrid și Barcelona s-au întâlnit în etapa 30 din La Liga. Real s-a impus în ”El Clasico”, scor 2-1, pe Estadio ”Alfredo Di Stefano”.

Deschiderea de scor s-a produs rapid. În minutul 13, Benzema a reluat cu călcâiul o centrare venită din partea dreaptă de la Lucas Vasquez.

În minutul 28, Real Madrid și-a mărit avantajul, după lovitura liberă de la marginea careului executată de Toni Kroos. Lovitura a fost deviată de Dest, iar Jordi Alba, care era în fața porții, nu a putut face nimic pentru a evita golul.

Sursa foto> Profimedia Images

După o primă repriză fără capricii din partea vremii, actul secund a fost sub influența unei ploi torențiale, însă condițiile climatice nu au redus din calitatea meciului și spectacolul a fost la el acasă în continuare.

În minutul 60, Barcelona a redus din diferență după reușita semnată de Oscar Mingueza. Jordi Alba a centrat pe jos din flancul stâng, Griezmann sărit peste minge, iar fundașul a reluat în poarta lui Courtois.

Pe lângă cele trei goluri, meciul a mai avut destule faze spectaculoase și momente pline de tensiune. Real Madrid a trimis de două ori mingea în bară, prin Fede Valverde și Vinicius Jr., în minutele 34 și 61. De cealaltă parte, catalanii au nimerit stâlpul porții în minutul 45+1, după o execuție direct din corner a lui Leo Messi, dar și prin tânărul Ilaix Moriba, la ultima fază a meciului.

Cea mai încinsă fază a avut loc în minutul 84, atunci când Barcelona a cerut penalty după o intervenție a lui Ferland Mendy asupra lui Braithwaite, însă arbitrul Gil Manzano a fost de neclintit în decizia sa.

Casemiro a fost eliminat în minutul 90 după ce a încasat două cartonașe galbene în decurs de două minute, iar meciul s-a terminat cu victoria galacticilor în fața extratereștrilor. De la plecarea lui Cristiano Ronaldo în 2018, la Juventus, Leo Messi nu a mai reușit să marcheze împotriva marilor rivali din Madrid într-un ”Clasico”.

În urma acestei victorii, Real Madrid a trecut pe locul 1, cu 66 puncte, dar poate fi depășită dacă Atletico Madrid câștigă cu Betis Sevilla.

De cealaltă parte, Barcelona coboară pe locul 3, cu 65 puncte strânse în 30 etape, iar lupta pentru titlu în Spania se anunță una pasionantă pe ultima turnantă a campionatului.

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois – Lucas, Militao, Nacho, Mendy – Modric, Casemiro, Kroos – Valverde, Benzema, Vinicius
Barcelona: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet – Dest, Busquets, De Jong, Alba Dembele, Messi, Pedri