VIDEO | Prima înfrângere pentru AC Milan! Chiesa, eroul lui Juventus

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 07 ianuarie 2021, ora 01:15,
chiesa juventus

AC Milan a suferit prima înfrângere din actualul sezon, 1-3 în derby-ul cu Juventus de pe San Siro. Federico Chiesa a reuşit o dublă spectaculoasă pentru campioana en-titre.

Chiesa a deschis scorul în minutul 18, după o pasă strălucitoare a lui Dybala.

Aproape de finalul primei reprize, în minutul 41, Calabria a egalat cu un şut în vinclu din marginea careului.

Juventus s-a descătuşat în ultima jumătate de oră a meciului. Chiesa a înscris pentru 2-1 cu un şut în diagonală din marginea careului. Tot Dybala a fost omul cu pasa decisivă şi la a doua reuşită a atacantului de 23 de ani.

Două rezerve au creat ultimul gol al meciului. Kulusevski i-a pasat lui McKennie pentru reuşita care a parafat victoria echipei lui Andrea Pirlo.

Milan nu mai pierduse de 27 de meciuri în campionat, iar în actualul sezon era singura echipă neînvinsă din campionatele puternice ale Europei.

După 3-1 cu Milan, campioana Juventus s-a apropiat de podium în clasamentul din Serie A. Milan a rămas în continuare pe prima poziţie. Campioana en-titre are 30 de puncte, şapte mai puţine decât liderul, dar şi un meci mai puţin disputat.