Ebru Bolat şi-a asigurat biletul pentru Paris! România a ajuns la 80 de sportivi calificaţi la JO 2024

Articol de Gabriel Ion - Publicat vineri, 26 aprilie 2024, ora 15:03,
Ebru Bolat
Ebru Bolat

Delegaţia României pentru JO de la Paris (26 iulie-11 august) a ajuns la 80 de sportivi, după ce Ebru Bolat şi-a asigurat prezenţa în întrecerile de yachting.

Ebru Bolat îşi propune să schimbe popularitatea yachtingului în România

Este pentru a treia oară în istorie când România va avea la startul competiţiei olimpice sportivi la yachting. Ebru s-a calificat la ultimul turneu care a împărţit biletele olimpice, de la Hyeres (Franţa).

La clasa Ylca 6, Ebru a terminat pe primul loc asigurându-şi participarea la Jocuri. Ea a strâns 70 de puncte în 10 curse, de două ori a terminat prima, de două ori pe locul secund şi odată pe locul al treilea, la restul întrecerilor fiind în top 10 (într-o cursă a fost descalificată).

În 1980, la JO de la Moscova au concurat Mihai Butucaru, clasându-se pe locul 15 la Clasa Finn, Mircea Carp şi Adrian Arendt, la Clasa Flying Dutchman – locul 13, Andrei Chiliman şi Cătălin Luchian – locul 11 la Clasa Tornado.

La Atlanta, în 1996, la Clasa Finn, Mihai Butucaru a terminat pe locul 28, iar Horia Ispaş a încheiat pe 48 la clasa Laser.

Ebru Bolat e dubla campioană europeană, la clasele Zoom8, respectiv Optimist, fiind şi vicecampioană mondială la Zoom8. Anul 2015 i-a adus un loc 2 la Campionatul European de Zoom8 şi locul 5 la Campionatul Mondial. În 2016, a ocupat locul 6 la Campionatul European de tineret la clasa 29er. În prezent, deţine titlul de campioană naţională la clasa Ylca 6 la senioare, o clasă olimpică, şi se află în top 50 mondial.

„Ebru îşi propune să schimbe popularitatea yachtingului în România. Vrea să inspire cât mai mulţi români să descopere acest sport şi să îl iubească. Ea a crezut cu tărie că poate concura la nivel internaţional şi a calificat România la Jocurile Olimpice din 2024, de la Paris”, se arată în comunicatul COSR.

Team Romania are în acest moment 80 de sportivi calificaţi, la 11 sporturi. Halterofilele Mihaela Cambei (cat. 49 kg) şi Loredana Toma (cat. 71 kg) sunt şi ele calificate, dar lipseşte oficializarea.

Sportivii români calificaţi la JO 2024 până în acest moment:

Atletism (5): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului);

Înot (2): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber);

Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg);

Canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 – 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuţă (C2 – 500 m);

Canotaj (44 locuri cotă): dublu vâsle feminin, categorie uşoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 feminin, dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8+1 masculin;

Gimnastică artistică (6): 5 locuri cotă – echipa feminină; Andrei Muntean;

Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan;

Lupte (1): Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg)

Polo pe apă (13): 13 locuri cotă – echipa masculină;

Tenis de masă (3): 3 locuri cotă – echipa feminină;

Yachting (1): Ebru Bolat (clasa Ylca 6).