VIDEO | Petrolul a învins-o pe Viitorul Pandurii Tg. Jiu, deși a fost condusă! Ploieștenii au dominat autoritar meciul

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 21 aprilie 2021, ora 18:51,
Petrolul
Petrolul

Petrolul a câștigat meciul disputat în deplasare, cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, scor 3-1, miercuri, în cadrul etapei a treia a play-out-ului Ligii 2.

În minutul 4, „centralul” partidei dictat penalty pentru gazde, în urma unui fault comis în propriul careu de Olaru asupra lui Gîrbiță. Alin Țegle a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul. Replica oaspeților a venit două minute mai târziu.

Țicu a centrat de pe partea stângă, Buhăescu a deviat până la Pană, care a trimis cu capul, dar portarul Viitorului a reținut fără probleme.

În minutul 33, Viorel Lică a fost faultat de Bădăuță, în careul gorjenilor, iar Petrolul a primit penalty. Armando Vajushi a transformat lovitura de la unsprezece metri, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj.

După doar două minute, Pană a centrat perfect, Pol Roige a lăsat mingea pentru Mihai Constantinescu, iar acesta a marcat, ducând scorul la 2-1 pentru ploieșteni.

Nou-intratul Șaim Tudor a marcat în prelungiri, stabilind scorul final.

În urma acestei victorii, Petrolul a acumulat 38 de puncte și conduce în Grupa B a play-out-ului Ligii a 2-a.

Pentru formația prahoveană urmează, duminică, un meci în deplasare, cu Unirea Slobozia, de la ora 12:30, iar Viitorul Pandurii va juca duminică împotriva echipei CSM Reşiţa, de la ora 12.00.

Cele două echipe

Viitorul Pandurii: Moga – Ciul (Buleică 64′), Lixandru, Misarăș (Andr. Dragu 46′), Copaci – Buțurcă (Vulpe 56′), Țegle (cpt.), Cioiu (Prejmerean 46′), Gîrbiță – Bădăuță (Buia 64′), D. Paraschiv
Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Chiorean, Mitrică, Chelariu
Antrenor: Cristian Lupuț

Petrolul Ploiești: R. Avram – Alb. Olaru, Meijers (Ekollo 54′), V. Lică, Țicu – Mondragon – Mih. Constantinescu, Sil. Pană, Pol Roige (cpt.)(Saim Tudor 87′), Vajushi – Buhăescu (Arnăutu 67′)
Rezerve neutilizate: Nic. Cebotari – Bărboianu, Ant. Manolache, Ad. Nicolae, Boțogan, M. Bratu
Antrenor: Octavian Grigore