VIDEO | Nebunie pe San Siro! Ștefan Radu, martor la un meci interzis cardiacilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 24 decembrie 2020, ora 10:29,
ac milan
ac milan

AC Milan și Lazio au oferit cel mai spectaculos duel al etapei cu numărul 14 din Serie A.

Gazdele veneau după victoria cu Sassuolo, în care Rafael Leao a înscris cel mai rapid gol din istoria campionatului italian. Cu amenințarea rivalei Inter aflată la doar un pucnt în spate înaintea acestei runde, echipa lui Pioli a turat motoarele la maximum în primele 20 de minute, atunci când s-a desprins la 2-0 pe tabelă.

Rebic și Calhanoglu din penalty au fost marcatorii rossonerilor. Nu a fost însă destul pentru victorie. Lazialii au revenit pe tabelă, iar după o oră de joc scorul era din nou egal, 2-2. Luis Alberto și Immobile au fost cei care au înscris pentru oaspeți care l-au avut pe Ștefan Radu pe teren pe toată durata partidei.

Lovitura decisivă a venit în al doilea minut de prelungire, atunci când Theo Hernandez l-a învins pe Reina și a păstrat-o pe Milan la șefie. A fost ultimul meci pentru ambele echipe din acest an.