VIDEO | Minunile se opresc la Berna! CFR Cluj, învinsă în prelungiri de Young Boys, iar drumul european se încheie dramatic

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 10 decembrie 2020, ora 22:52,
CFR Young Boys3

Meciul dintre CFR Cluj şi Young Boys Berna din ultima etapă a grupelor de Europa League s-a încheiat cu scorul de 1-2, iar CFR Cluj ratează calificarea în fazele superioare ale competiţiei

CFR Cluj a fost egalată în prelungirile partidei, după un penalty primit de gazde şi contestat de clujeni

Prima repriză a început cu CFR Cluj în atac, iar prima ocazie nu a întârziat să apară. În minutul 7 Păun a încercat un şut din interiorul careului, însă mingea este îndepărtată de elveţieni cu uşurinţă. Deac a avut şi el o ocazie în minutul 9 după o minge venită de la Rondon, însă nu a fost fructificată. Reacţia elveţienilor nu a întârziat să apară, iar în minutele 24 şi 26, Mambimbi, respectiv Burgy au fost foarte periculoşi la poarta lui Bălgrădean.

Djokovic anunţă că CFR Cluj nu a venit să piardă în Elveţia, iar în minutul 29 încearcă un şut de la distanţă, însă fără succes. Omul finalului de repriză a fost Mario Rondon, care a ratat nu mai puţin de trei ocazii, poate cele mai mari ale primei reprize. Acesta a fost aprope de gol în minutele 34, 41 şi 44, iar scorul la pauză s-a teminat 0-0.

Repriza a doua începe de această dată cu elveţienii în atac, iar Nsame are prima ocazie în minutul 57, însă fără rezultat. Cei de la Young Boys au condus repriza până în minutul 63, când Mario Camora trimite un şut din afara careului, dar portarul gazdelor este la post şi respinge.

Citeşte şi Cine este primul fotbalist care poate pleca de la FCSB în iarnă! Adus ca un talent, jucătorul nu a impresionat pe nimeni

Minunea se produce în minutul 84. Gabriel Debeljuh înscrie poate golul calificării după ce a reluat din câţiva metri după ce mingea a ricoşat din bară.

Arbitrul nu este de acord, iar în prelungiri acordă penalty pentru gazde, transformat de Nsame. Elveţienii întorc scorul după ce galbenii scapă pe contraatac, iar Gaudino înscie în poarta goală.

Bălgrădean şi Djokovic au luat fiecare câte un cartonaş roşu, după ce au protestat la deciziile arbitrului

Meciul se termină, iar CFR Cluj pierde calificarea în mod dramatic.

Citeşte şi VIDEO | Croația – România. Înfrângere suferită de “tricolore”, după un început de meci de vis, în Grupa Principală II a Europeanului de handbal