VIDEO | Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile turneului de la București

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 18 iulie 2018, ora 20:08,
Buzarnescu
Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu (locul 25 WTA) a câștigat meciul cu slovena Tamara Zidansek (locul 93 WTA), scor 6-3, 7-5, în optimile de finală ale BRD Bucharest Open.

Partida a durat o oră și 50 de minute, iar românca a avut mai multe momente de nervozitate, în special în setul al doilea. Zidansek a condus cu 4-1 și a servit pentru a trimite meciul în set decisiv, dar Buzărnescu a revenit spectaculos.

Ambele jucătoare au avut probleme mari la serviciu, fiind înregistrate nu mai puțin de 11 break-uri. Mihaela a făcut diferența în multe momente cu forehand-ul de stângace, dar și cu urcările inspirate la fileu, încheiate cu voleu.

În faza sferturilor de finală, Mihaela Buzărnescu (30 de ani) va juca împotriva chinezoaicei Yafan Wang (24 de ani, locul 84 WTA).

Wang a ajuns în sferturi după abandonul franțuzoaicei Pauline Parmentier (locul 65 WTA), la scorul de 7-6 (0), 3-0 pentru sportiva din China.

A fost mai greu decât mă așteptam. Pentru că publicul este în număr foarte mare, vreau să le arăt că joc bine. Pe parcursul setului doi, am fost emoționată, e și oboseala acumulată în ultimele luni. Am avut o cădere, dar mă bucur că am revenit, nu se știe ce se putea întâmpla dacă meciul se prelungea. Aștept în continuare spectatorii să ne susțină și sper că a fost un meci plăcut! Datorită publicului am venit să joc la București, e prima dată pentru mine, și sper că după încheierea turneului voi avea câteva zile de vacanță. Nu știu nimic despre viitoarea adversară, dar voi urmări pe Youtube câteva meciuri ale ei sau câteva secvențe„, a declarat Mihaela Buzărnescu, după meci.

La prima participare pe tabloul principal al turneului de la București, Mihaela Buzărnescu este favorita cu numărul 2 a competiției.

Mihaela Buzărnescu se află la cea mai bună clasare din carieră, atât la simplu (locul 25 WTA), cât și la dublu (locul 32 WTA).

sferturi de finalabucurestibrd bucharest openBuzarnescuTamara Zidansekmihaela buzărnescuyafan wang