VIDEO | Messi, eliminat de PSG din Champions League, după un super gol înscris! Liverpool trece de Leipzig în optimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 11 martie 2021, ora 00:53,
messi-psg-barcelona-profimedia-0596567811

Meciurile din manşa a doua a optimilor de finală din Champions League s-au disputat în seara de miercuri în Europa.

Barcelona a disputat pe teren propriu returul cu PSG, în timp ce Liverpool a înfruntat-o pe RB Leipzig în Ungaria, la Budapesta.

Sursa Foto: Profimedia Images

Barcelona nu a mai reuşit o minune cu PSG, iar de această dată a părăsit Champions League în faza optimilor de finală. Meciul de pe Camp Nou s-a terminat cu scorul de 1-1.

Pentru Barcelona a marcat Messi, în minutul 37, cu un şut fabulos din afara careului mare, iar pentru PSG a înscris Mbappe, în minutul 37, din penalty. Messi a mai ratat un penalty pentru Barcelona în minutul 45+3.

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după ce şi-a conservat foarte bine rezulatul din tur cu Leipzig, când englezii au reuşit să câştige cu scorul de 2-0.

Meciul retur de la Budapesta s-a terminat cu scorul de 2-0 pentru Liverpool. Mohamed Salah în minutul 71, după un assist al lui Diogo Jota şi Sadio Mane, în minutul 74, după un assist al lui Origi, au punctat pentru Liverpool în acest meci.

Citeşte şi VIDEO | Seară spectaculoasă în Champions League: Manchester City, aproape calificată în sferturi! Real Madrid, victorie la limită cu Atalanta pe final de joc