VIDEO | Meci nebun în Turcia! Gaziantep salvează un egal cu Galatasaray! Maxim, eroul echipei lui Șumudică

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 21 iunie 2020, ora 23:53,
galata-gaziantep

Meci spectaculos în prima ligă din Turcia! Galatasaray și Gaziantep au remizat, scor 3-3, la Istanbul, în etapa a 28-a. Echipa antrenată de către Marius Șumudică a fost condusă cu 3-1, dar a revenit pe final și a egalat în minutul 90+14, după un penalty obținut și transformat de către Alex Maxim.

Papy Djilobodji a deschis scorul pentru Gaziantep în minutul 17. Până la pauză, Galatasaray a trecut în avantaj, după reușitele lui Falcao (36′) și Belhanda (40′).

În repriza a doua, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Calik (55′). Cu toate acestea, tot Galatasaray a înscris, prin Feghouli, în minutul 66.

Finalul de meci a fost un veritabil thriller! Twumasi a marcat pentru Gaziantep în minutul 78. În minutul 90+4, echipa lui Marius Șumudică a egalat, dar reușita a fost anulată de VAR, pentru un fault în atac.

În minutul 90+14, Alexandru Maxim a înscris din penalty. Gazdele au contestat îndelung faza.

Fundașul Alin Toșca a fost integralist pentru Gaziantep. Atacantul Florin Andone este accidentat și nu a făcut parte din lotul echipei Galatasaray.

Gaziantep este exact la mijlocul clasamentului din Turcia. De cealaltă parte, Galatasaray are șanse minime să mai lupte pentru titlu după această remiză.