VIDEO | Meci interzis cardiacilor! Feyenoord, eliminată dramatic din Cupa Olandei

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat joi, 18 februarie 2021, ora 15:07,
hereenveen-feyenoord-cupa olandei-profimedia-0591654863

Feyenoord, fosta campioană a Olandei, a fost eliminată din sferturile Cupei Olandei deși a avut un avantaj de două goluri cu zece minute înainte de final.

Cupa Olandei este de foarte multe ori plină de surprize. Așa a fost și în partida de miercuri seară. Heerenveen-Feyenoord a fost meciul al cărui final a fost foarte greu de anticipat.

Un om eliminat, un penalty ratat, un gol anulat și o revenire de senzație

În minutul 80 era 3-1 pentru campioana Olandei din 2017, dar și cu un om în minus, după ce căpitanul și decarul Berghuis a primit cartonașul roșu. Până în minutul 88, formația gazdă a marcat de trei ori. Rezultatul final: 4-3.

Sursă foto: Profi Media Images

Ca să fie și mai palpitant, Heerenven a avut în prima repriză un gol anulat pentru o poziție de offside. În minutul 53, a primit și un penalty pe care însă, atacantul Veerman l-a ratat. Astfel, gazdele s-au calificat mai departe în semifinalele competiției, unde vor da piept cu cea mai titrată echipă a Olandei, Ajax.

În campionatul intern, echipa antrenată de Dick Advocaat este pe locul 5, departe de vremurile în care câștiga ultimul trofeu de campioană. De partea cealaltă, Heerenveen se află pe un decent loc 9, fără emoții privind retrogradarea sau participarea în cupele europene.