VIDEO | ”S-a umplut paharul!” Hermannstadt face memoriu la CCA: ”E inadmisibil!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 07 octombrie 2018, ora 09:25,
Alexandru Pelici

Scandal după meciul Universitatea Craiova – FC Hermannstadt, scor 1-1, disputat sâmbătă, într-un meci din etapa a XI-a a Ligii I.

După ce, la finalul meciului, antrenorul celor de la Hermannstadt, Alexandru Pelici, a fost extrem de vehement la adresa arbitrajului din confruntarea cu Universitatea Craiova, oltenii marcând dintr-un penalty acordat în mod eronat, conducerea clubului sibian s-a hotărât să facă memoriu la CCA împotriva centralului Iulian Călin.

Într-un comunicat postat pe pagina de Instagram a clubului, oficialii lui Hermannstadt caracterizează arbitrajul argeșeanului Iulian Călin ca fiind unul scandalos:

„FC Hermannstadt contestă arbitrajul lui Iulian Călin. Arbitrajul centralului de la meciul dintre CSU Craiova – FC Hermannstadt, argeşeanul Iulian Călin, a fost de-a dreptul scandalos. În prelungirile primei reprize, centralul a dictat gratuit penalti pentru CSU Craiova la o fază în care Tătar nici măcar nu l-a atins pe Cicâldău.

Craiova a egalat din lovitura de la 11 metri. În repriza secundă, Lucian Dumitriu a fost eliminat după ce a încasat cu uşurinţă două cartonaşe galbene într-un interval de numai patru minute”.

Nici preşedintele clubului FC Hermannstadt, Teodor Birţ nu s-a putut abține și a ieșit la atac. Acesta afirmă că Hermannstadt este o victimă a arbitrajelor, înainte de partida cu Craiova, sibienii invocând alte partide, cu Dunărea Călărași și Dinamo, unde au fost viciați.

Birț a numit toate aceste greșeli ”o bătaie de joc” și este hotărât să depună memoriu împotriva centralului Iulian Călin:

”Aşa ceva e inadmisibil! Am tot tăcut, am fost de nenumărate ori dezavantajaţi de arbitri, nu am spus nimic până acum, dar acum s-a umplut paharul. Domnul Iulian Călin i-a dat Craiovei un penalti gratuit chiar înainte de pauză. Nu a fost fault, a fost simulare clară, Cicâldău trebuia să primească al doilea cartonaş galben şi intram la cabine cu 1-0, iar în repriza secundă aveam om în plus. Eliminarea lui Dumitriu, din finalul meciului, a fost, de asemenea, nemeritată. La al doilea galben, un jucător de-al Craiovei îl faultase înainte pe NKololo, dar asta nu s-a văzut, sau nu s-a vrut să se vadă.

Nu este prima dată când suntem dezavantajaţi. Cu Călăraşiul am luat gol în prelungiri după ce arbitrul a întors jocul şi a dat o lovitură liberă. La Dinamo am jucat o repriză în inferioritate după ce Tsoumou a fost eliminat foarte uşor. Cu Gaz Metan am avut gol anulat în minutul 1. Exemplele ar putea continua. Nu vom mai tăcea. Am decis să depunem memoriu împotriva domnului Iulian Călin. Sibiul nu merită să fie bătaia de joc a arbitrilor”, a declarat preşedintele clubului FC Hermannstadt, Teodor Birţ.

memoriuccaliga 1iulian călinfc hermannstadtscandalteodor birtfotbaluniversitatea craiovaalexandru pelici