VIDEO | Încă un pas spre recordul absolut! Internaționalul român care a bifat astăzi o bornă importantă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 06 ianuarie 2021, ora 20:01,
lazio fiorentina

Lazio a învins-o pe Fiorentina cu 2-1 în etapa a 16-a din Serie A, iar Ștefan Radu a fost parte la succesul echipei sale.

Simone Inzaghi l-a băgat în teren în minutul 77 al jocului, imediat după ce gazdele au marcat golul de 2-0. Cu jocul bifat astăzi, Ștefan Radu a ajuns la 393 de prezențe în tricoul albiceleste, la doar 8 meciuri de recordul deținut de legendarul Giuseppe Favalli. Cu acest succes, Lazio urcă pe locul 8, fiind la 4 puncte de ultima poziție care garantează accesul în Champions League.

Fundașul stînga nu a fost singurul român care a prins minute în această rundă intermediară a campionatului italian. Valentin Mihăilă a început ca rezervă partida dintre Atalanta și Parma, dar antrenorul său l-a aruncat în teren în minutul 10 al întâlnirii câștigată de gazde cu 3-0. Alți trei români nu au evoluat deloc pentru formațiile lor în alte meciuri disputate astăzi din Serie A.

Ionuț Radu a văzut de pe bancă înfrângerea lui Inter, în fața Sampdoriei, la fel cum a pățit și Denis Drăguș, în eșecul echipei sale Crotone, în confruntarea cu AS Roma. Cu gol marcat etapa trecută în fața celor de la Atalanta, Vlad Chiricheș nu a mai contat la Sassuolo care a bătut-o pe Genoa cu 2-1.