VIDEO | Guardiola, obosit şi dezamăgit! „Suntem în ianuarie”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 ianuarie 2019, ora 09:45,
Guardiola este la al șaselea sezon pe banca „cetățenilor”

Înfrângerea suferită la Newcastle, 2-1 pentru United, a dat o lovitură uriaşă speranţelor lui Manchester City de a-şi apăra titlul în Premier League. Dacă învinge Leicester City diseară, Liverpool se va distanţa la şapte puncte în clasament.

Echipa lui Pep Guardiola a deschis scorul în primul minut de joc, însă managerul catalan nu a putut să se bucure de o victorie la meciul cu numărul 100 în Premier League. Newcastle a întors rezultatul în repriza a doua.

Guardiola a părut vizibil marcat de eşec la conferinţa de presă, însă a anunţat că nu şi-a pierdut speranţele la titlu. „Suntem în ianuarie, mai este mult timp, dar sigur că atunci când eşti în urma liderului nu trebuie să pierzi puncte, fiindcă îl ajuţi. Sigur, cu fiecare meci rămâne unul mai puţin, dar suntem în ianuarie, mai sunt multe trofee în joc şi meciuri de jucat” – a spus managerul lui City după meci.

Pentru City urmează meciuri cu Arsenal, Everton şi Chelsea în campionat, apoi meciul tur cu Schalke din optimile UEFA Champions League.

CITEŞTE ŞI: VIDEO | Coșmar pentru Guardiola la meciul 100 în Premier League! Liverpool e tot mai aproape de titlu