VIDEO | Granada, victorioasă pe Camp Nou. Barcelona a ratat șansa să urce pe primul loc în La Liga

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 30 aprilie 2021, ora 11:52,
FC Barcelona v Granada CF – La Liga Santander, Spain – 29 Apr 2021

Granada a produs surpriza etapei a 33-a a campionatului spaniol de fotbal, după ce a plecat cu toate cele trei puncte, de pe Camp Nou. Granada s-a impus în fața Barcelonei cu 2-1, într-un meci disputat joi seară.

Gazdele au început bine partida. Messi a deschis scorul în minutul 23 când a fructificat o pasă de la Griezmann. Messi l-a învins pe portarul Granadei, cu un șut trimis în dreapta porții.

Leo Messi. Foto: Profimedia

Oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 63.  Machis a profitat de o eroare în defensiva formației catalane. Molina a înscris golul victoriei în minutul 79, cu o lovitură de cap, iar Granada s-a impus în fața Barcelonei cu 2-1.

Barcelona – Granada. Foto: Profimedia

În urma acestui rezultat, Barcelona a ratat șansa de a urca pe prima poziție a clasamentului din La Liga. Catalanii ocupă locul trei în ierarhie, cu 71 de puncte, la egalitate cu rivala Real Madrid, ocupanta locului secund. Lider este Atletico Madrid, cu 73 de puncte. Granada ocupă poziția a opta, cu 45 de puncte.

Singura înfrângere a Barcelonei în ultimele 20 de meciuri de campionat fusese înregistrată în partida cu lui Real Madrid, tot cu 1-2.