VIDEO | Spectacol în semifinalele Europa League. Opt goluri marcate în meciul Manchester United – AS Roma

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 30 aprilie 2021, ora 00:24,
Manchester United v Roma, UEFA Europa League, Semi Final, First Leg, Football, Old Trafford, Manchester, UK – 29 Apr 2021

Manchester United este cu un pas în finala Europa League, după ce a învins-o, joi seară, cu scorul de 6-2 pe AS Roma, în prima manșă a semifinalelor competiției.

Manchester United a deschis scorul în minutul 9, prin Bruno Fernandes. Cinci minute mai târziu, Pogba a comis un henț în careu, iar AS Roma a restablit egalitatea, din penalty, prin Lorenzo Pellegrini.

Manchester United – AS Roma 6-2. Foto: Profimedia

La pauză, echipa italiană a intrat în avantaj, prin golul lui Edin Dzeko (34).

În repriza secundă, Manchester United s-a dezlănțuit. Edinson Cavani și-a intrat în rol și a reușit o „dublă”, în minutele 48 și 64. Bruno Fernandes a transformat un penalty în minutul 70 și a dus scorul la 4-2, pentru englezi. Până la final, Paul Pogba (75) și Mason Greenwood (86) și-au trecut și ei numele pe tabela de marcaj.

Tot joi, Villarreal a învins cu 2-1 Arsenal Londra. Finala Europa League se va disputa pe 26 mai, la Gdansk, Polonia.

Cele două echipe

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw – McTominay, Fred (Matic 83) – Rashford (Greenwood 76), Bruno Fernandes, Pogba – Cavani

AS Roma: Pau Lopez (Mirante 28) – Smalling, Cristante, Ibanez – Karsdorp, Diawara, Veretout (Villar 5), Spinazzola (Peres 37) – Pellegrini, Mkhitaryan – Dzeko

as roma6-2semifinalefotbalrealitateaEuropa Leaguemanchester united